Naša naravna dediščina
9.12.2023
V Dolenjskem listu, osrednjem regionalnem časniku, ki pokriva Dolenjsko, Belo krajino, Posavje in tudi kočevsko-ribniško območje, so leta 2001 uvedli rubriko Naša naravna dediščina. V njej so številni pisci na strokoven, a tudi zanimiv in poljuden način v sliki in besedi opisovali naravne vrednote in zanimivosti s tega našega dolenjskega konca Slovenije. V Dolenjskem listu so prispevki izhajali vsakih 14 dni in v dvaindvajsetih letih se jih je nabralo skoraj 600. Gonilna sila oziroma motor rubrike je bil naš član Andrej Hudoklin, univ. dipl. biolog, sicer naravovarstveni svetnik na Zavodu RS za varstvo narave, Območna enota Novo mesto (ZRSVN). Skrbništvo nad rubriko pri Dolenjskemu listu pa je bila naloga Igorja Vidmarja. Daleč Največ prispevkov je v tem času napisal prav Andrej, ki pa je k pisanju pritegnil še sodelavce in druge avtorje (skupaj 17). Pisci so v teh letih širili naša vedenja o naravi, naravnih vrednotah, ekologiji, onesnaženju in še čem ...
Ob 40 letnici organiziranega varstva narave na Dolenjskem in ob 20 letnici delovanja novomeške enote ZRSVN so se odločili, da ob že tako pestrem in plodovitem izdajanju poljudnih in strokovnih publikacij natisnejo še zbornik z naslovom iz istoimenske rubrike v Dolenjskem listu. Ta prinaša pretehtan izbor 230 člankov iz nabora geološke, geomorfološke površinske in podzemeljske, hidrološke, botanične, zoološke, ekosistemske in drevesne naravne dediščine. Občasno so med njih vtkali predstavitev nekaterih projektov ali aktualnih naravovarstvenih vsebin in problemov.
Poljudna besedila v zborniku na skoraj 300 straneh krasijo dve ilustraciji in skrbno izbrane fotografije, ki jih jeza ta namen podarilo kar 48 avtorjev. Če se ozremo samo na poglavja geološke in geomorfološke naravne vrednote ter kraški svet zaznamo izrazit fotografski prispevek članov našega kluba. Poleg Hudoklina so jih prispevali še Marko Pršina, Tomaž Grdin, Jože Tomšič, Tomaž Bukovec in Mitja Remih. Zbornik so natisnili v 1500 izvodih, dobite ga na sedežu novomeške enote, na voljo pa bo tudi v elektronski obliki.
Z leve Barbara Kink, Andrej Hudoklin in Teo Hrvoje Oršanič.
Predstavitev zbornika je pred številčno publiko potekala v četrtek, 7. decembra 2023 v Knjižnici Mirana Jarca v Novem mestu. Prisotne je pozdravil mag. Hrvoje Teo Oršanič, direktor ZRSVN, o sodelovanju med Dolenjskim listom in zavodom je spregovoril novinar Igor Vidmar, program je povezovala vodja novomeške enote ZRSVN Barbara Kink, z glasbenim programom pa je navdušil godalni trio Glasbene šole Mirana Jarca Novo mesto. Andrej pa se je z diaprojekcijo na kratko sprehodil skozi poudarke skupnega naravovarstvenega dela v teh 22 letih.
Igor Vidmar, skrbnik rubrike pri Dolenjskem listu med nagovorom.
Zbornik je (tudi) plod dobrega sodelovanja.
Godalni trio: Vivaldijeva Pomlad in Brahmsov Madžarski ples.
Zbrana publika med Andrejevo predstavitvijo.
Za svoje strokovno delo in izjemno prizadevanje k varstvu narave so vsi ustvarjalci prejeli bučen aplavz, novomeški jamarji pa smo lahko ponostni, da smo bili (in bomo še naprej) del te plemenite in uspešne zgodbe. Izjemna udeležba na prireditvi je trdna opora, da je treba s tovrstnimi prizadevanji za varstvo narave in okolja nadaljevati z enakim, če ne že s pospešenim tempom. V igri ni samo obstoj narave, ta bo preživela. Za človeštvo gre!
Pionirji varstva naravne in kulturne dediščine na Dolenjskem: Borut Križ, Jovo Grobovšek, Mira Ivanovič, Marjan Ravbar, Danilo Breščak in Andrej Hudoklin. Med njimi Barbara Kink in Teo Hrvoje Oršanič.
Andrej in ekipa, hvala za opravljeno delo,
Marko Pršina
Fotografije: Tomaž Grdin